Už je to tady – koncert k 20. výročí politických změn v Československu a pádu železné opony

Rok 2009 byl ve znamení oslav 20. výročí politických změn v Československu. U této příležitosti se Dagmar Havlová a prezident Václav Havel rozhodli uspořádat mimořádnou akci, jejímž hlavním smyslem bylo připomenout či zpřítomnit ducha a étos listopadové nenásilné vzpoury proti totalitnímu režimu v Československu a zařadit je do kontextu podobných změn v celém východním bloku, které nakonec vedly k pádu železné opony a konci bipolárního rozdělení světa.

K realizaci projektu přizvali manželé Havlovi kromě Nadace VIZE 97 i další spřátelené neziskové organizace – NADACI FORUM 2000 a Knihovnu Václava Havla, o.p.s. Přípravu koncertu zajistila produkční firma ABOUT Production s.r.o. Společnými silami tak po celý rok 2009 probíhaly náročné přípravy, jež vyvrcholily 14. listopadu. V tento den se nejdříve v aule Filozofické fakulty Univerzity Karlovy uskutečnila debata nazvaná „Svoboda a její nepřátelé“, kterou živě vysílal zpravodajský program České televize ČT 24. Hlavními účastníky dvou diskusních panelů byli Madeleine Albrightová, Jacques Rupnik, Adam Michnik, Tom Stoppard, André Glucksmann, Jan Sokol, Petr Pithart, Jan Urban a Martin Bútora.

Poté se program akce přesunul do Pražské křižovatky, kde se od 20 hodin uskutečnil koncert pojmenovaný jako jedno z hesel listopadové revoluce „Už je to tady“. Přímý přenos koncertu vysílaly na prvním programu Česká televize a Český rozhlas 1 – Radiožurnál. V překrásně vyzdobeném prostoru Pražské křižovatky se svými osobními vzpomínkami, postřehy a myšlenkami vystoupil nejen prezident Václav Havel, ale také současný prezident Václav Klaus, francouzský filozof André Glucksmann, polský historik a novinář Adam Michnik, jeden ze studentských vůdců z doby sametové revoluce Šimon Pánek a zástupkyně dnešních studentů z iniciativy Inventura demokracie. Koncert zahájil krátkým vystoupením jazzman, flétnista a skladatel Jiří Stivín. V průběhu koncertu se pak střídali zahraniční umělci a hudebníci, kteří přicestovali na pozvání prezidenta Václava Havla a vystoupili bez nároku na honorář. Návštěvníci Pražské křižovatky, diváci České televize a posluchači Českého rozhlasu 1 tak měli jedinečnou příležitost slyšet rockovou legendu Lou Reeda, slavné písničkářky Suzanne Vegu a Joan Baez a světově uznávanou operní pěvkyni Renée Fleming. Ze záznamu účastníky a diváky koncertu pozdravili bývalý prezident SSSR Michail Gorbačov, tibetský duchovní vůdce Jeho Svatost dalajláma, prezident USA Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová. Připojili se i hudebníci Peter Gabriel, Mick Jagger, Bob Geldof a Bono Vox ze skupiny U2. Program po celý večer doprovázela Pražská komorní filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem a projekce záběrů z listopadu 1989. Koncert vyvrcholil společným zpěvem všech účinkujících (a také velké části publika) spirituálu „Oh, Freedom“, který prezident Havel věnoval občanům všech zemí, kde lidé stále žijí v útlaku.