Pomoc obětem domácího násilí
Dodat si odvahu, vymanit se ze zajetých kolejí, opustit ekonomickou jistotu či dokonce rodinu a vyjít vstříc novému životu bez fyzického či psychického násilí. To je jen jeden z mnoha kroků, který čeká oběti domácího násilí na jejich cestě k uzdravení. Chceme jim tuto cestu usnadnit a nabídnout pevné rámě, o které se mohou opřít. Pomozte nám zajistit pro ženy, muže i maminky s dětmi, jež se stali terčem domácího násilí, odborné poradenství, psychologickou pomoc, krizovou pomoc nebo přechodné ubytování v azylovém domě či bydlení v prostupných a startovacích bytech.
Budeme vděčni za Vaši pomoc zasláním libovolné částky na číslo účtu: 2102134586/2700, v.s. 97
Pomoc obětem domácího násilí – a kde budou spát, když konečně utečou…?
Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 pokračuje v projektu Pomoci obětem domácího násilí další fází.
Směřujeme finanční prostředky na mimopražské subjekty, kde je situace nejzávažnější a má málo pozornosti. Chceme renovovat a vybavit chráněná obydlí a prostupné byty, kde oběti naleznou bezpečný úkryt před agresorem.
Pojďte nás podpořit a získejte certifikát o společensky odpovědném chování!
Podařilo se nám navázat spolupráci s neziskovými organizacemi, které se ujímají následné a dlouhodobé péče o oběti. A právě neziskovým organizacím, které mají a budují chráněná bydlení, nebo podporují systém prostupného, startovacího bydlení pro oběti domácího násilí, směřují a budou nadále směřovat finance z Nadace Vize 97 ze sbírek a sponzorských darů.
Nyní je potřeba vybavit zrekonstruovaný dům, který provozuje nezisková organizace Spirála.
Čím konkrétně? Nábytkem, spotřebiči, zkrátka veškerým zařízením.
Vyzýváme všechny firmy z Ústeckého kraje a severočeského regionu, pomáhejte s námi! Firmy od nás mohou za svou pomoc těm, kteří ji nejvíce potřebují, dostat certifikát o společensky odpovědném chování.
Aktuálně je potřeba vybavit nově zrekonstruovaný dům, který provozuje nezisková organizace Spirála. Je zde připraveno 5 startovacích bytů pro samoživitele s dětmi, ale schází spotřebiče, postele i dětské postýlky, sedací nábytek, stoly, židle a mnoho dalšího, co si oběti nemohly ze své předchozí domácnosti odnést.
Už podstata toho, že vás týrá někdo, kdo by vám naopak měl být v životě tou největší oporou, je frustrující. Nejčastějšími oběťmi domácího násilí jsou ženy. Kolem pětiprocentní hranice se ale pohybují statistiky i u týraných mužů a seniorů nad 65 let. V rodinách domácímu násilí až v 80 % přihlíží děti. Statistiky úplně schází u zdravotně postižených lidí, kteří jsou stoprocentně závislí na péči násilníka, a tak se o nich dozvídáme, bohužel, většinou až když skončí tragicky.
Sluší se poděkovat společnosti ELA – Employer life assistant za spolupráci a angažovanost a jejich odborníkům za obětavou, mnohdy velmi obsáhlou pomoc obětem volajícím na obsáhlou pomoc na krizové lince, kterou mohly oběti domácího násilí využívat.
Rádi bychom vyzvali společnosti a organizace daných regionů, aby se zapojily a v rámci své společenské odpovědnosti nám přispěli na tento projekt. Tým naší Nadace doufá, že se k nám a naší pomoci přidají také firmy, které od nás mohou za svou pomoc těm, kteří ji nejvíce potřebují, dostat certifikaci Společensky zodpovědná firma. Konkrétní projekty budeme pravidelně zveřejňovat ve spolupráci s APIC ČR a jejich regionálními zástupci, kterým velmi děkujeme za spolupráci.
Stejně jako se připojila společnost BigBoard, která je naším novým generálním partnerem a kromě finanční podpory nám pomáhá bezplatným poskytnutím venkovních reklamních ploch k propagaci: „zejména projekt Pomoci obětem domácího násilí vnímáme mezi dalšími projekty VIZE 97 jako velmi aktuální a potřebný. Myslím si, že se o něm stále nedostatečně ve společnosti mluví,“ svěřil se předseda představenstva BigBoard Praha a.s. Richard Fuxa. A dodal, že ho těší spolupráce s Nadací, velmi si jí váží a bude ji rád podporovat i v budoucnu.
Děkujeme, že s námi pomáháte psát smutným příběhům šťastný konec.
Motivem pro založení nového projektu Pomoci obětem domácího násilí byl pandemický stav, který nebývale prohloubil problém domácího násilí. Z důvodů omezené možnosti vycházení, snížení sociálních kontaktů a kvůli frustraci i zhoršujícímu se psychickému stavu mnoha občanů v době nouzového stavu došlo k výraznému nárůstu incidentů domácího násilí. Na ženách, na mužích i na dětech. Mnohé z obětí bohužel stále setrvávají v nezdravém prostředí, které oproti covidové epidemii nepominulo a může trvat velice dlouho.
Osvěta týkající se této problematiky je důležitá a je třeba motivovat násilím postižené osoby, aby se nebály vystoupit ze své ulity a říci si o pomoc. Ale protože pouze osvěta v boji s tímto palčivým problémem nestačí, Nadace VIZE 97 chce finančně podpořit organizace, jejichž činnost může obětem domácího násilí ulehčit.
Chceme podpořit a financovat služby, které obětem domácího násilí nabídnou krizovou pomoc. Jsou to organizace, které vedou psychologické poradny, provozují utajené azylové domy, zajišťují odborné sociální poradenství, nabízí právní informace, realizují cvičení sebeobrany a řadu dalších služeb, které pomohou všem, kdo se s domácím násilím setkali, krok za krokem dojít k lepšímu životu bez násilí.
Fakta o domácím násilí
Při definování domácího násilí vycházíme z trestního zákona, ve kterém byl poprvé v roce 2004 zapracován pojem „týrání osoby žijící ve společně obývaném bytě nebo domě nebo osoby blízké“.
Literatura a odborné zdroje uvádí, že ženy jsou nejčastějšími oběťmi domácího násilí, a to až z 92 – 98 %. Již dnes však víme, že pandemie nemoci covid a s ní spojené omezené vycházení nebývale prohloubilo problém domácího násilí, a to nejen na ženách.
Násilí páchané na mužích, které se uvádělo ve 2 – 5 % případů, též nebývale vzrostlo. Nebo se konečně muži přestali ostýchat o svém problému hovořit. Přesto stále muži málokdy násilí zveřejní, protože obraz muže jako oběti nepatří do mužské rolové charakteristiky, je společensky nepřijatelný, vzbuzuje posměch (lidová čeština používá pro takové muže názvy jako bačkora, pod pantoflem apod.).
Podobně latentní skupinou, pro kterou je velmi bolestné o domácím násilí hovořit, jsou senioři. Většinou jsou to totiž jejich vlastní děti, kdo se násilí dopouští. Mezi seniory ve věku nad 65 let trpí domácím násilím 3 – 5 % osob.
Statistika pak schází pro skupinu zdravotně postižených osob. Zde je situace téměř neznámá a zůstává bez možnosti mapování. Pouze nejzávažnější případy, které zpravidla končí tragicky a dostanou se před soud, jsou zveřejněny. Je to dáno tím, že jde o osoby velmi zranitelné a stoprocentně závislé na péči násilníka, a vhledem ke svému handicapu se ne vždy dokáží účinně bránit.
Smutným faktem také zůstává, že v rodinách se domácí násilí v 69% odehrává za přítomnosti dětí. Některé zdroje vycházející z praxe organizací zabývajících se domácím násilím dokonce udávájí, že děti jsou svědky domácího násilí až v 80 %. Negativní vliv na zdravý vývoj dítěte, na jeho psychický stav i na budoucí sociální vazby je nepochybný.
Nemluvíme však pouze o násilí fyzickém. Za násilí považujeme také činy a slova, které týrají psychicky, sociálně, emocionálně, ekonomicky či sexuálně.
V kategorii psychického násilí jde nejčastěji o soustavné ponižování, hrubé nadávání, urážení, zesměšňování na veřejnosti, vyhrožování, zastrašování, snižování osobních kvalit, znevažování schopností ohrožené osoby, využívání mocenských privilegií.
Za emocionální násilí pak považujeme akty orientované na osoby, zvířata a věci, ke kterým má ohrožená osoba citový vztah. Například vyhrožování, že bude ublíženo blízkým lidem, domácím mazlíčkům, že budou zničeny věci, ke kterým má týraná osoba vztah nebo pro ni představují nenahraditelnou vzpomínku.
Sociálně lze týrat osobu například izolováním od ostatních lidí, zablokováním telefonu, zákazem vycházení z bytu, bezvýhradnou kontrolou času a sociálních kontaktů.
Ekonomické násilí zahrnuje zákaz docházení do zaměstnání, nechávání se doprošovat o peníze, kontrolu vydávání peněz a požadování vyúčtování i nepatrných částek, odmítání financovat stravu, platit nájem, poskytovat ošacení, odebírání peněz, znemožnění disponovat společným účtem apod.
Texty vznikly ve spolupráci s organizací Acorus, která pomáhá osobám ohroženým domácím násilím.