Chci také přispět

15. ročník konference Forum 2000 zahájen v Pražské křižovatce

Jubilejní patnáctý ročník konference Forum 2000 na téma demokracie a vlády práva byl dne 9. října 2011 zahájen v Pražské křižovatce. Úvodní slovo přednesl tradičně zakladatel konference, prezident Václav Havel spolu s předsedou japonské nadace The Nippon Foundation Yoheiem Sasakawou.

Hosté slavnostního zahájení v průběhu večera přivítali prominentního amerického ekonoma Josepha Stiglitze, laureáta Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2001, který z rukou prezidenta české Akademie věd Jiřího Drahoše převzal čestnou oborovou medaili Karla Engliše. S tématem konference, která potrvá až do úterý 11. října 2011, seznámil veřejnost předseda CERGE-EI a bývalý prezidentský kandidát Jan Švejnar.

Forum 2000 v letošním roce navštíví více než 130 významných politiků, vědců a myslitelů, mezi něž patří například peruánský ekonom Hernando de Soto, zakladatel Transparency International Peter Eigen, gruzínský prezident Mikheil Saakashvili nebo kosovská prezidentka Atifete Jahjaga. Diskutovanými tématy budou mimo jiné otázky globalizace, státní suverenity a jejích omezení, práva a životního prostředí, náboženství a obchodu.

Slavnostní zahájení konference se v Pražské křižovatce uskutečnilo již pošesté.