Chci také přispět

Americký Kongres přijal rezoluci a schválil umístění busty Václava Havla

Významnou událostí tohoto roku je v souvislosti s odkazem Václava Havla rozhodnutí Sněmovny reprezentantů umístit bustu Václava Havla v prostorách washingtonského Kapitolu.

Toto rozhodnutí oceňující zásluhy Václava Havla iniciovala místní organizace Američtí přátelé České republiky ve spolupráci s newyorskou Nadací Knihovny Václava Havla.

Václav Havel tak bude po švédském diplomatovi Raoulu Wallenbergovi a britském premiérovi Winstonu Churchillovi teprve třetím cizincem zvěčněným bustou v budově Kapitolu.

Ed Roy, předseda Výboru zahraničních věcí Kongresu, komentoval přijetí rezoluce těmito slovy: „Jako hrdý autor této rezoluce dnes vzdávám čest životu a odkazu výjimečného muže Václava Havla. Za narůstající krize na Ukrajině je důležité připomenout si život muže, který vyvedl občany Československa z područí Sovětského svazu a hrál hlavní roli při zakládání ne jen jedné, ale hned dvou pulsujících evropských demokracií: České republiky a Slovenské republiky.“

Zhotovitelem busty se má stát česko-americký sochař Lubomír Janečka, který je již autorem busty pana prezidenta ve štrasburském sídle Rady Evropy.

Tato pocta Václavu Havlovi přichází v době, kdy Česká republika slaví 15. výročí vstupu země do NATO. Samotné odhalení busty je pak naplánováno na podzim tohoto roku u příležitosti 25. výročí sametové revoluce.