Cena Nadace VIZE 97 pro prof. Petříčka
Laureátem 26. Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 se stane profesor Miroslav Petříček, český filosof a teoretik výtvarného umění. Cena mu bude udělena za otevírání cest k současnému filosofickému myšlení, za tematizování jeho hranic a vztahů k umění a vědě.
Slavnostní ceremoniál proběhne 5. října v Pražské křižovatce a v dopoledních hodinách od 10.00 je zvána široká veřejnost na rozpravu a panelovou diskusi s laureátem a dalšími účastníky.
Přesahy a překlady
Panelová diskuse se dotkne několika otázek úzce spjatých s osobností a odborným působením letošního laureáta Ceny Vize 97: Co znamená překračovat hranice určitého oboru? Jaké jsou hranice myšlení a jak myslet hranici a to, co je za ní? Jaký je vztah mezi filosofií, uměním a vědou a jak se navzájem liší? Jaké jsou meze slova a obrazu a jak je přesáhnout? Proč a jak překládat filosofické a literární texty a je samo překládání filosofický problém?
Dalšími účastníky debaty budou:
• doc. Mgr. Josef Fulka, Ph.D. (Fakulta humanitních studií UK, Filosofický ústav AV ČR)
• doc. PaedDr. Zdeněk Konopásek, Ph.D. (Centrum pro teoretická studia UK a AV ČR)
• doc. RNDr. Mgr. Alice Sjöström Koubová, Ph.D., Ph.D. (Filosofický ústav AV ČR, Divadelní fakulta Akademie múzických umění)
• doc. Mgr. Tereza Matějčková, Ph.D. (Echo24)
• doc. Mgr. Cyril Říha, Ph.D. (Centrum pro teoretická studia UK a AV ČR, Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze)
• prof. PhDr. Marián Zervan, PhD. (Vysoká škola výtvarných umení v Bratislave, Trnavská univerzita v Trnave)
„Přestože Miroslav Petříček jako své trvalé bydliště uvádí filozofii, často a rád podniká expedice do území osídlených vědou a uměním. Profesor Petříček je unikátním překladatelem schopným obdivuhodným způsobem překládat z jazyka umění do jazyka filozofie a z jazyka filozofie do jazyka vědy, z jazyka umění do jazyka vědy a vice versa. Překladatel v doslovném a zároveň i v metaforickém smyslu. V doslovném proto, že do češtiny přeložil více než 55 knih především z němčiny, angličtiny a francouzštiny. V metaforickém proto, že ví, že pokud se na filozofii, vědu a umění podíváme zvenčí, pak se nám jeví, že přemlouvají třemi odlišnými jazyky,“ charakterizuje vliv letošního laureáta na společnost pan profesor Peter Michalovič.
Laureát obdrží diplom a artefakt v podobě berly sv. Vojtěcha od českého umělce Jiřího Plieštika.
Prof. Miroslav Petříček, Dr. (*21. 2. 1951) je český filozof, teoretik výtvarného umění a překladatel. Ve svém myšlení byl výrazně ovlivněn Janem Patočkou, jehož bytový seminář navštěvoval v 70. letech. Specializuje se zejména na současnou francouzskou filozofii a vztahy mezi filozofií a uměním, na přesahy mezi filozofií, filmem, literaturou a uměním. Kromě vlastních studií uvedl jako překladatel do českého prostředí řadu klíčových děl z německé a francouzské filosofie.
Po maturitě na Akademickém gymnáziu v Praze nemohl z kádrových důvodů studovat na vysoké škole a byl zaměstnán v Hydrometeorologickém ústavu. V roce 1990 obdržel titul Mgr. na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (doktorát 1998, habilitován 2003).
Pracoval v Archivu J. Patočky v Centru pro teoretická studia Akademie věd ČR a UK v Praze a externě přednášel na FF UK, od roku 1992 působí na plný úvazek v Ústavu filosofie a religionistiky FF UK v Praze. V období 1992–1995 vyučoval na Středoevropské (Sorosově) univerzitě v Praze, rok 1992 strávil na studijním pobytu ve vídeňském Institut für die Wissenschaften von Menschen. Poté začal přednášet také na Akademii výtvarných umění a od roku 2001 spolupracuje s Centrem audiovizuálních studií FAMU. Na návrh Umělecké rady Akademie múzických umění v Praze byl v dubnu 2007 jmenován profesorem pro obor filmové, televizní a fotografické umění a nová média – teorie filmové a multimediální tvorby.