Chci také přispět

Dagmar Havlová a čtrnáct měsíců intenzivního připomínání Václava Havla a jeho odkazu

Dagmar Havlová se v uplynulém roce a půl zabývala desítkami žádostí o souhlas k uctění památky prezidenta Václava Havla, které přicházely z celého světa.

Se souhlasem paní Havlové nesou mimo jiné jméno prvního českého prezidenta základní školy v Kralupech nad Vltavou a Poděbradech a došlo i k přejmenování oranžérie Paláce princů v Ostrově nad Ohří. Česká mincovna v Jablonci nad Nisou vydala zlaté a stříbrné pamětní medaile a čeští sochaři vytvořili několik bust, z nichž jedna je umístěna v litoměřickém parku, kde byla za přítomnosti bývalé první dámy v říjnu slavnostně odhalena.

Pozadu nezůstaly ani ostatní státy. Například již několik dní po úmrtí pana prezidenta byla v severopolském Gdaňsku pojmenována ulice „Alej Václava Havla“ a jméno tohoto státníka nese i univerzitní náměstí v Opoli. Památku si i díky bustě Lubomíra Janečky připomenou návštěvníci v Radě Evropy ve Štrasburku a neonové „Srdce Václava Havla“ výtvarníka Jiřího Davida se v prosinci rozsvítilo v Bruselu – ve stejnou dobu, kdy se konala zádušní mše v Pražské křižovatce.

Přehled žádostí, které byly odsouhlaseny Dagmar Havlovou, která nese duchovní odkaz prezidenta Václava Havla naleznete níže.

Budovy, ulice, veřejná prostranství

Busty, obrazy, umění

Kultura a umění

Ocenění

Převzatá paní Dagmar Havlovou

Pojmenovaná po panu prezidentovi

Udělené záštity a souhlasy

Ostatní

Mše za pana prezidenta Václava Havla