Chci také přispět

Do kostela sv. Anny přibylo pět nových uměleckých děl

Do kostela sv. Anny přibylo pět nových uměleckých děl

Jako první byl instalován „Totem“ tvořený sedmi tvarovanými skleněnými částmi, ve kterých jsou složené stuhy ze smutečních věnců a kytic uchovaných po posledním rozloučení s prezidentem Václavem Havlem. Autorem myšlenky i díla je bývalý hradní architekt prof. Dr. Ing. Bořek Šípek.

Následně byla na kruchtu umístěna podkladová deska, která je připomínkou voskového „Srdce pro Václava Havla“, jež Roman Švejda a Lukáš Gavlovský vytvořili z vosku pietních nedohořelých svíček sesbíraných v České republice po odchodu pana prezidenta. Dva metry vysoká a 2,3 tuny vážící plastika byla odhalena 9. února 2012 na piazzettě Národního divadla, kde Srdce z technických důvodů stálo na podkladové dřevěné desce, vystavené vlivům počasí. Lidé, kteří se přišli na voskové Srdce podívat, postupně do desky zašlapali prach z ulice i drobné šupinky vosku. Po demontáži a odvezení samotného voskového objektu se tak na podkladové desce objevil obraz zářícího srdce vystupujícího z tmavého pozadí.

„Můj deník s V.H. (2007 -2010)“ je dílo sestavené z fotografií Václava Havla, které umělecky vybral i uspořádal Daniel Pešta a spolu s manželkou prof. MUDr. Dadjou Altenburg-Kohl jej věnoval paní Dagmar Havlové. Nachází se u hlavního vchodu do kostela a zachycuje pana prezidenta během různých formálních i neformálních událostí.

Čtvrtým dílem, které doplnilo toto duchovní místo, je Křišťálový otisk ruky pana prezidenta. S myšlenkou přišel mladý sklář Jan Huňát, který autenticky zachytil dlaň se všemi detaily a k dílu přidal barevný motiv státní vlajky.

Posledním uměleckým artefaktem je červené sádrové srdce od významného českého sochaře prof. Kurta Gebauera, umístěné na pódiu.

Více se o všech uměleckých dílech umístěných v Pražské křižovatce dočtete zde

Foto: Jana Pertáková a Alan Pajer