Chci také přispět

Festival spisovatelů Praha naplnil Pražskou křižovatku literaturou a hudbou

Dvaadvacátý ročník mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha se konal na řadě míst hlavního města. Pražská křižovatka hostila v úterý 17. dubna sérii autorských čtení čtveřice pozvaných autorů.

Spisovatel Martin Vopěnka v souladu s festivalovým tématem Existuje pouze budoucnost zvolil pasáže ze své v pořadí jedenácté knihy Pátý rozměr. Poutavého vyprávění o odlehlých oblastech naší planety, o stavu našeho bytí v tomto světě, o vzniku a původu vesmíru a vlastně o podstatě toho, čemu říkáme život.

Emil Hakl četl úryvky ze své zatím poslední prózy Pravidla směšného chování. Ve třech příbězích zaznamenal vypraveč soukromou kroniku svého dosavadního života. Kniha, volně navazující na rozhovory otce se synem z knihy O rodičích a dětech, tématicky završuje a mnohdy i překračuje dosavadní Haklovu prozaicku tvorbu. Vopěnku i Hakla na scéně uvedl známý literární teoretik a historik Lubomír Machala, který se dílu obou tvůrců soustavně a dlouhodobě věnuje. Úryvky z textů v angličtině přečetla herečka česko-řeckého původu Larissa Vergos.

Festivalový program na Pražské křižovatce pokračoval autorským večerem dvou výjimečných současných básníků. Na scénu je uvedl britský novinář Martin Belk. Nejprve představil slavného amerického básníka Jerome Rothenberga, autora více než osmdesáti sbírek poezie. Rothenberg je bezpochyby jedním z nejoriginálnějších amerických básníků a performerů. Svůj zájem o původní kultury amerického kontinetu vtělil do zcela nového poetického směru, takzvané etnopoetiky. Pohrává si se slovy i zvuky, věnuje se volnému verši i fonetické poezii. Jeho básnická čtení jsou proto nevšedním a nezapomenutelným zážitkem. Rothenberg své verše deklamoval a zpíval s obrovskou energií a doprovázel je hrou na netradiční hudební nástroje.

Po krátké přestávce Martin Belk uvedl norského básníka Jana Erika Volda, legendu severského jazzu a poezie. Vold je totiž nejen básník, ale také muzikant a skladatel, který na svých deskách spolupracoval s Janem Garbarkem, Chetem Bakerem, Daugem Raneyem, Redem Mitchellem a dalšími. Do Prahy si Vold přivezl trio jazzových muzikantů: trumpetistu Jan Allana, kytaristu Jacoba Younga a kontrabasistu Terje Venaaseho. Po společném koncertním čtení byla pokřtěna kniha Voldovy poezie Malý kruh. Jedná se o vůbec první uvedení díla Jana Erika Volda do češtiny. Sbírka byla pokřtěna za účasti Jeho Excelence pana Jense Eikaase, Velvyslance Norského království v Praze, Ondřeje Buddeuse, který výbor z norštiny přeložil a Pavla Jungmanna, ředitele nakladatelství Archa. Večer zakončila autogramiáda obou autorů a koktejl pořádaný Velvyslanectvím Norského království v Praze.

Foto: Martina Sobotková