Chci také přispět

Gobelín věnovaný památce prezidenta Václava Havla byl dnes slavnostně odhalen

Unikátní gobelín věnovaný světoznámými umělci jako výraz úcty k památce a odkazu Václava Havla byl dnes slavnostně odhalen na Letišti Václava Havla Praha.

V neděli 9. prosince v 15 hodin byl na Letišti Václava Havla Praha odhalen originální velkoformátový gobelín navržený českým umělcem Petrem Sísem a utkaný mistry svého oboru ve francouzském Aubussonu. Tapiserie úctyhodných rozměrů 5 x 4,25 metrů byla věnována Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která ji zapůjčila Letišti Václava Havla Praha, kde bude vystavena v Terminálu 2.

Během slavnostního ceremoniálu vystoupila paní Dagmar Havlová, iniciátor projektu Bill Shipsey z organizace Art for Amnesty, vrchní ředitel Amnesty International pro kampaně a komunikaci Thomas Schulz-Jagow a ředitel Letiště Praha Jiří Pos. Samotný akt odhalení gobelínu symbolicky provedl místopředseda Vlády ČR a ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg, ten zároveň panu Shipseymu předal dar pro Yoko Ono Lennon, Bona, The Edge, Petera Gabriela a Stinga, kteří zhotovení gobelínu financovali. Dar ve tvaru kytary vytvořil David Černý. Čestnými hosty byli také autor námětu Petr Sís a mistři tkalci Daniel Bayle a René Duché, pro něž tato tapisérie představuje také vyvrcholení a uzavření dlouholeté umělecké práce. Ceremoniálu přihlížely dvě stovky vzácných hostů z řad českých i zahraničních umělců a významných představitelů veřejného života.

Tento artefakt je věnován památce a odkazu Václava Havla. Jeho vznik inicioval zakladatel organizace Art for Amnesty International Bill Shipsey jménem Amnesty International a podpořilo jej pět světových umělců – Bono Vox a The Edge ze skupiny U2, Peter Gabriel, Sting a Yoko Ono Lennon.

Foto: Jana Pertáková

Více fotografií najdete zde.