Chci také přispět

Koncert k 20. výročí Sametové revoluce

V Pražské křižovatce se v sobotu 14. listopadu 2009 uskutečnil koncert pořádaný panem prezidentem Václavem Havlem, Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, Forem 2000 a Knihovnou Václava Havla u příležitosti 20. výročí pádu železné opony. Koncert s názvem „Už je to tady“ jste měli možnost shlédnout v přímém přenosu na prvním programu České televize či si ho poslechnout na Českém rozhlasu 1 – Radiožurnálu.

V překrásně vyzdobeném prostoru bývalého kostela sv. Anny se koncertu na pozvání pana prezidenta Václava Havla zúčastnila řada vzácných hostů mezi nimi také prezident republiky pan Václav Klaus, bývalá ministryně zahraničí USA paní Madleine Albrightová či kardinál Miloslav Vlk. Celý večer se nesl v uvolněné a slavnostní atmosféře. Se svými osobními vzpomínkami, postřehy a myšlenkami vystoupil nejen Václav Havel, ale také prezident Václav Klaus, francouzský filosof André Glucksmann, polský historik a novinář Adam Michnik, jeden ze studentských vůdců z doby sametové revoluce Šimon Pánek a také zástupkyně dnešních studentů z iniciativy Invetura demokracie.

Koncert zahájil krátkým vystoupení jazzman, flétnista a skladatel pan Jiří Stivín. V průběhu koncertu se pak proplétala vystoupení zahraničních umělců a hudebníků – Lou Reeda, Suzanne Vega, písničkářky Joan Baez a sopránistky Renée Fleming s krátkými projevy a videopozdravy. Ze záznamu tak účastníky a diváky koncertu pozdravil bývalý prezident SSSR Michail Gorbačov, tibetský duchovní vůdce dalajláma, prezident USA Barack Obama a německá kancléřka Angela Merkelová. Připojili se i hudebníci Peter Gabriel, Mick Jagger, Bob Geldof a Bono Vox.

Program byl po celou dobu doprovázen Pražskou komorní filharmonií pod taktovkou Jiřího Bělohlávka a projekcí dobových záběrů z listopadu 1989. Gradací celého koncertu byl společný zpěv všech účinkujících (a také velké části publika) spirituálu „Oh, Freedom“, který pan prezident Havel věnoval občanům všech zemí, kde lidé stále žijí pod útlakem.

Více fotografií najdete zde.