Chci také přispět

Koncert Už je to tady v Pražské křižovatce

Václav Havel spolu s neziskovými institucemi Nadací Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, Nadací Forum 2000 a Knihovnou Václava Havla připravuje na sobotu 14. listopadu 2009 mezinárodní kolokvium a slavnostní koncert k 20. výročí politických změn v Československu a pádu železné opony nesoucí název jednoho z hesel sametové revoluce Už je to tady.

Dopolední diskuze proběhne ve velké aule Filozofické fakulty Univerzity Karlovy za účasti světových i domácích osobností intelektuálního a veřejného života, mezi nimiž bude Václav Havel, Madeleine Albrightová, Jacques Rupnik, Adam Michnik, Martin Bútora, André Glucksmann, Tom Stoppard, Timothy Garton Ash, Jan Sokol, Petr Pithart, Jan Urban a Martin C. Putna. Bude se skládat ze dvou navazujících kulatých stolů, které budou reflektovat dva hlavní aspekty tématu svobody ve vztahu k revoluci a jejím důsledkům – filosofický a geopolitický. Třetí částí bude po obědové pauze debata účastníků kulatých stolů se studenty, ve spolupráci se studentskou iniciativou Inventura demokracie.

Slavnostní koncert, na němž přislíbili účast Suzanne Vega, Joan Baez, Renée Fleming a Lou Reed se uskuteční od 20 hodin v Pražské křižovatce a Česká televize ho odvysílá v přímém přenosu. Půjde o unikátní vystoupení umělců, kteří mají přátelský vztah k naší zemi a k našemu někdejšímu sebeosvobozovacímu úsilí. Zpěváky doprovodí Pražská komorní filharmonie řízená Jiřím Bělohlávkem.

Během koncertu promluví dva významní intelektuálové z východní a západní strany bývalé železné opony: polský myslitel Adam Michnik a francouzský filozof André Glucksmann. Krátce promluví i představitelé tehdejších i dnešních studentů. Osobní pozdrav koncertu přislíbil i prezident republiky Václav Klaus. Ze záznamu koncert pozdraví i některé významné světové osobnosti, jako americký prezident Barack Obama, Jeho Svatost dalajláma, bývalý sovětský prezident Michail Gorbačev, spolková kancelářka Angela Merklová a muzikant a politický aktivista Bob Geldof.

Akce budou přístupné pouze na základě pozvánek. S ohledem na omezenou kapacitu prostoru, není možné nabídnout vstupenky k prodeji. Zveme vás však ke sledování přímého přenosu koncertu na prvním programu České televize nebo k poslechu Českého rozhlasu 1 – Radiožurnál, dne 14. listopadu 2009 od 20 hodin.