Chci také přispět

Laureátem Ceny Václava Havla za lidská práva se stal Ales Bialiatski z Běloruska

V pondělí 30. září v půl jedné SEČ prezident Parlamentního shromáždění Rady Evropy Jean-Claude Mignon oznámil ve Štrasburku jméno historicky prvního laureáta Ceny Václava Havla za lidská práva – stal se jím Ales Bialiatski.

Ales Bialiatski, běloruský spisovatel a absolvent Fakulty historie a filologie na Univerzitě v Gomelu, se od počátku 80. let minulého století zapojoval do národního demokratického hnutí. Již v dobách, kdy byl svět stále rozdělen železnou oponou, se stal zakladatelem Běloruské lidové fronty. Pomohl založit sdružení mladých spisovatelů, kterému několik let předsedal, a poté vstoupil do Svazu spisovatelů Běloruska. Později organizoval první demonstrace proti totalitě.

Tato činnost mu přinesla v roce 1988 uvěznění, což byl začátek dlouhé řady zatčení a zastrašování.

V roce 1996 za narůstající represe Lukašenkova režimu založil Centrum lidských práv Viasna. V roce 2007, tři roky po svém vstupu do Mezinárodní federace lidských práv (FIDH), byl Ales Bialiatski zvolen jejím viceprezidentem a stal se tak prvním zástupcem bývalých sovětských zemí, který byl kdy zvolen do Mezinárodního výboru FIDH.

Paní Dagmar Havlová se tou dobou věnovala šíření odkazu pana prezidenta v USA a bohužel nemohla být přítomna, byl ale přečten její proslov:

I deeply regret that I am not able to attend this very important event as the Parlianetary Assembly of the Council of Europe elects the first winner of the Vaclav Havel Human Rights Prize. The creation of the Human Rights Prize named in honor of my late husband and the election of a candidate in the premises of such a respectable institution send a powerful message of hope to all human rights defenders in the world. At the same time, the Prize is a continuation of the strongest legacy of Vaclav Havel, who always, until the end of his days, used his position and moral authority to defend those struggling for freedom and democracy. I feel deep admiration and humility toward the achivements af all three candidates. I am confident that whomever is elected will help advence the effort of all human rights advocates. Thank you.