Chci také přispět

Mimořádný benefiční koncert věnovaný prezidentu Václavu Havlovi a jeho odkazu

V pátek 4.6.2021 v 19:30 se v unikátním prostředí atria laserového centra ELI v Dolních Břežanech konal mimořádný benefiční koncert věnovaný prezidentu Václavu Havlovi a jeho odkazu.

Koncert organizovaný spolkem Via musica ad beatum z.s. proběhl pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje Mgr. Petry Peckové a starosty obce Dolní Břežany Ing. Věslava Michalika, CSc. Výtěžek z koncertu bude věnován na charitativní aktivity Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Máme velikou radost, že i přes všechny smutné a nepříjemné události uplynulých měsíců se podařilo koncert zrealizovat právě v tomto roce. V roce jubilejním – kdy by pan prezident Václav Havel oslavil 85. narozeniny a zároveň to bude smutných 10 let, kdy nás opustil.

Výjimečné propojení jednoho z předních představitelů klasické hudební scény – hornisty Radka
Baboráka s komorním ensemblem Arti Allegre, jehož uměleckým vedoucím je Ondřej Lébr a přednesem textů Václava Havla v podání paní Dagmar Havlové dalo vzniknout vskutku jedinečnému večeru, plnému dojemných zážitků a nevšední atmosféry.  Na programu byla například díla W.A. Mozarta, J. Suka či J. Strausse, doplněná úryvky z esejů a proslovů prezidenta Václava Havla.

Návštěvníci si kromě bohatého hudebního a recitačního programu mohli zároveň užít i předání elitního ocenění „Pro bono mundi“. Vyznamenání Pro bono mundi – Pro dobro světa je udíleno spolkem Via musica ad beatum z.s za mimořádný přínos v oblasti kultury a za celoživotní zachovávání etických a morálních principů. Během slavnostního večera byli oceněni pan prezident Václav Havel in memoriam, za kterého po laudatiu prof. Pafka převzala cenu paní Dagmar Havlová. Druhým oceněným se stal pan Radek Baborák, který ocenění získal za mimořádné celosvětové umělecké zásluhy v oblasti kultury a za pomoc a podporu umělcům – o jeho činech pro hudební svět i jeho charitativních aktivitách, především v období pandemie Covid- 19, promluvil Ondřej Brousek ml.

Jsme rádi, že celá akce mohla proběhnout za dodržení veškerých vládních nařízení a přísných hygienických pravidel v přítomnosti diváků a stala se tak prvním živým vystoupením po dlouhé, nucené odmlce. Již nyní se těšíme na dalším koncertu v rámci cyklu „Setkávání s klasickou hudbou v Dolních Břežanech“.

Foto: Nadace VIZE 97 a J. Pertáková