Chci také přispět

Odhalení Lavičky Václava Havla v Černošicích

V neděli 25. září 2016 ve 3 hodiny odpoledne byla v Černošicích na novém náměstí Centrum Vráž slavnostně odhalena další Lavička Václava Havla.

Iniciátorem a sponzorem osazení byl pan Ing. Michael Pánek, místostarosta města Dobřichovice. Odhalení lavičky bylo – vedle „vzpomínky na dobrého prezidenta“ – také připomínkou utrpení politických vězňů komunistického režimu, mezi něž patřil i Lumír Pánek, otec iniciátora Michaela. Pan Pánek strávil v komunistických lágrech dlouhých 14 let.

lavicka_cernosice

Lavičky Václava Havla jsou originálními památníky, které navrhl světoznámý architekt a designér Bořek Šípek, dlouholetý přítel Václava Havla a tehdejší hlavní architekt správy Pražského hradu. Spolu s Bořkem Šípkem projekt inicioval velvyslanec ČR v USA Petr Gandalovič.

Jedná se o venkovní instalaci, která je tvořena dvěmi křesly spojenými kulatým stolem, jehož středem prorůstá kmen živého stromu. Záměrem projektu je vytvořit celosvětovou síť míst ve veřejném prostoru, jež přispívají k setkávání a vedení skutečného dialogu v duchu ideálů a životních postojů Václava Havla.

Na kompletní seznam umístěných Laviček Václava Havla se můžete podívat zde.