Chci také přispět

Paní Havlová se opět setkala s Madeleine Albright

Prestižní Aspen Institute otevírá v Praze svou pobočku a při této příležitosti se na slavnostní gala večeři ve čtvrtek 19. července 2012 paní Havlová opět setkala s paní Madeleine Albright, která je členkou mezinárodního poradního sboru Aspen Institutu. Večeře následovala po zahajovací konferenci s názvem: Krize jako příležitost: Evropa a Spojené státy americké v globalizovaném světě, které se mimo paní Albright zúčastnili také bývalí ministři zahraničních věcí Velké Británie, Polska a Ruska Malcolm Rifkind, Daniel Rotfeld a Andrej Kozyrev nebo český velvyslanec ve Velké Británii a předseda správní rady Aspen Institutu Praha pan Michael Žantovský.

Praha se tak stala oficiálním sídlem Aspen Institute ve střední Evropě. Jednou z hlavních aktivit Aspen Institute Praha bude soustavný rozvoj vůdčích schopností mladých lidí z nejrůznějších oblastí veřejného života a posilování jejich vzájemného dialogu. Snahou institutu bude také poskytovat talentovaným jedincům zahraniční zkušenosti formou stáží a stipendií. „Aspen Institute se ve světě těší velmi pověsti a vážnosti.

Jeden z nejprestižnějších světových think-tanků založil v roce 1950 chicagský podnikatel Walter Paepcke. Coloradský Aspen si vybral jako místo pro setkávání myslitelů, lídrů a umělců diskutujících o zásadních společenských tématech. Akcí institutu se v minulosti zúčastnila řada prezidentů, státníků, nositelů Nobelových cen, manažerů nebo diplomatů. V USA patří ke špičce a jako jeden z mála si drží pověst nestranné instituce. Potkávají se v něm konzervativci i liberálové. V současné době má Aspen Institute pobočky ve Španělsku, Francii, Německu, Itálii, Rumunsku, Japonsku a Indii a nově také v České republice. Jeho prezidentem a výkonným ředitelem je Walter Isaacson, v minulosti mimo jiné šéfredaktor časopisu Time a ředitel CNN.

Ve správní radě institutu zasedají také mimo jiné Condoleezza Riceová nebo Javier Solana.