Chci také přispět

Poslední pouť s Václavem Havlem

Po týdenním smutku z úmrtí bývalého prezidenta české a československé republiky Václava Havla, se v sobotu 31. prosince 2011 v 10:00 uskutečnila: „poslední pouť“.

Jednalo se o plavbu lodí s naloženými květinovými dary od veřejných činitelů, veřejnosti, přinášenými k rakvi s ostatky prezidenta Václava Havla v průběhu smutečního týdne. Loď Lužnice a remorkér s květinami vypluli ze zastávky přívozu Národního divadla – Hollar, v sobotu v 10:00 hodin a pluli po Vltavě až do Mělníka, kde byla první zastávka.

Na Nový rok pokračovala po své cestě přes Štětí, Roudnice, Litoměřice až do Ústí nad Labem, kde měla svou druhou zastávku. Při příjezdu lodě Lužnice s remorkérem čekaly u břehu vody Labe stovky lidí, kteří přinášeli další květiny a zapalovali svíčky.

Posledním vyplutím smutečního konvoje z Ústeckého – Vaňova do Děčína se uskutečnilo v pondělí 2. 1. 2012 v 9:00 hodin. Při připlutí lodi do děčínského přístavu čekalo na mostech a březích kolem 1500 lidí, většina z nich počkala i na začátek házení všech květinových darů do proudu řeky Labe. Na lodi plula do Děčína kromě posádky také desítka lidí, kteří nastoupili v Ústí nad Labem, aby se naposledy symbolicky rozloučili s panem prezidentem Václavem Havlem.

Všem dobrovolníkům, zúčastněným, přihlížejícím a kapitánům lodí upřímně děkujeme, že nám pomohli důstojně se rozloučit s památkou pana prezidenta.

Více fotografií najdete zde.

FOTO: Jana Pertáková