Chci také přispět

Přípravy na přejmenování letiště v Praze Ruzyni na Letiště Václava Havla v plném proudu

Přípravy na přejmenování ruzyňského letiště finišují. V pátek 5. října, tedy v den výročí narození Václava Havla, dojde k naplnění usnesení Vlády České republiky a ruzyňské letiště od tohoto dne ponese název Letiště Václava Havla Praha. Na slavnostní ceremoniál byli pozváni tuzemští čelní představitelé politického, společenského a kulturního života, velvyslanci působící v České republice i partneři Letiště Praha. Zároveň bude zahájena výstava fotografií z archivu ČTK dokumentující život i práci Václava Havla a odhalen umělecký objekt Bořka Šípka, který bude trvale připomínat odkaz díla prvního polistopadového prezidenta.

Slavnostní ceremoniál začne ve 12 hodin a pozvání obdrželi představitelé tuzemského politického, společenského a kulturního života, obchodní partneři Letiště Praha i velvyslanci působící v České republice. „Nový název chceme využít mj. jako prostředek mezinárodní prezentace pražského letiště jako významného evropského vzdušného přístavu,“ sdělil Jiří Pos, ředitel Letiště Praha.

„Přejmenováním letiště se otevřeně hlásíme k odkazu Václava Havla a hodnotám, které celý život prosazoval,“ uvedl v souvislosti s chystanou změnou názvu ministr dopravy Pavel Dobeš.

Součástí slavnostní akce bude i zahájení expozice fotografií Václava Havla z archivu České tiskové kanceláře, která vychází z výstavy prezentované ve Staroměstské radnici. Panely budou situovány v Terminálu 2 a zůstanou zde do konce roku tak, aby zájemci ze široké veřejnosti měli možnost si je prohlédnout. Trvalé připomenutí díla Václava Havla zajistí umělecký objekt, který připravuje architekt Bořek Šípek se svým týmem. V kině, které na letišti funguje již delší dobu a je zdarma přístupné široké veřejnosti, budou od 5. do 31. října promítány filmy související s Václavem Havlem.

Název Letiště Václava Havla Praha či Václav Havel Airport Prague se bude užívat zejména pro označení budov terminálů letiště, v hlášení letištního rozhlasu, v autobusech městské hromadné dopravy, na palubách letadel, v letištních autobusech a také v korporátních materiálech společnosti Letiště Praha, tedy na obálkách, hlavičkových papírech či na webu společnosti (www.prg.aero). V rámci tohoto procesu nebude změněn IATA kód, to znamená, že na letence cestující bude mít označení PRG, což nijak s procesem přejmenování nekoliduje. Náklady na změnu názvu byly oproti původnímu předpokladu díky výběrovému řízení na výrobu světelných nápisů sníženy na zhruba 3 mil. Kč. Náklady hradí provozovatel letiště, společnost Letiště Praha, a. s.