Chci také přispět

Projekt Včasné diagnózy a prevence rakoviny tlustého střeva na stránkách serveru iDnes

15. ledna 2005 představila Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 a internetový server iDnes.cz společný projekt diagnoza.iDnes.cz. Jeho hlavním cílem je podpořit dlouhodobý projekt Nadace VIZE 97 Včasná diagnóza a prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku. Záměrem projektu je zvýšením povědomí veřejnosti o tomto druhu rakoviny pomoci v boji za snížení mortality onemocnění, ve kterém má Česká republika celosvětově smutné prvenství.

Osobní záštitu nad projektem převzala předsedkyně Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, paní Dagmar Havlová, která s nastolením programu celoplošné prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku v České republice před více než 7 lety přišla. Především díky jejímu osobnímu zapojení do programu se podařilo prosadit bezplatný test na okultní krvácení pro osoby starší padesáti let vždy jednou za dva roky zdarma. V současné době projekt pokračuje druhou fází, ve které se Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 snaží oslovit širokou veřejnost a apelovat na ni, aby svého praktického lékaře o test požádala a co nejdříve si jej udělala. Jedině tak lze totiž účinně s nemocí bojovat. Podle Dagmar Havlové ročně onemocní rakovinou tlustého střeva a konečníku v České republice více než 5 500 osob a každý druhý na tuto diagnózu zemře. „Mnohdy jen proto, že byla diagnostikována příliš pozdě. Již před dlouhou dobou jsem se rozhodla proti této zhoubné chorobě bojovat. Výsledky celoplošného preventivního programu, který jsme prosadili, se začínají již objevovat. To ale neznamená, že můžeme v našem úsilí polevit. Každý den, o který přimějeme lidi jít dříve k lékaři pro test znamená zvýšení šance na přežití u těch, komu je nemoc potvrzena,“ dodala Dagmar Havlová.

Za tímto účelem došlo k dohodě mezi Nadací VIZE 97 a internetovým zpravodajským serverem iDnes na jednoroční spolupráci, která nezahrnuje jen vytvoření a správu speciálních interaktivních webových stránek na adrese https://www.diagnoza.idnes.cz, ale také informativní kampaň na stránkách tištěného deníku Mladá fronta DNES a další akce, které budou veřejnosti představeny v průběhu projektu. Server iDnes.cz se tak opět přihlásil ke své společenské zodpovědnosti, které si je ve vztahu ke svým čtenářům plně vědom. Tímto edukativně-charitativním projektem podporuje jednu z předních neziskových organizací v České republice. „Pro nás je podpora tohoto projektu velice důležitá. Zároveň věříme, že mu máme co nabídnout – můžeme v něm uplatnit to, co jsme sedm let budovali – důvěru, kterou v nás lidé mají, sílu psaného slova, doplněného obrazovým materiálem, ale také například anonymitu internetového prostředí. Spolu s předními odborníky na rakovinu tlustého střeva a konečníku jsme připraveni lidem odpovídat na dotazy, které se jinde bojí a stydí vyslovit. Věříme, že spousta lidí v poradně na stránkách diagnoza.idnes.cz nalezne odpověď na své problémy a přesvědčí se, že jedinou cestou, jak se ujisti o svém zdraví a případně jak se včas zachránit je jít na test,“ řekl k projektu obchodní a marketingový ředitel iDnes.cz Petr Stuchlík.