Chci také přispět

Tradiční udílení Ceny Nadace VIZE 97 bude spojeno s dobročinnou aukcí pamětní medaile Václav Havel

Laureátem Ceny Nadace VIZE 97 pro rok 2012 se v rámci zítřejších oslav narození bývalého českého prezidenta Václava Havla stane významný český sociolog a vysokoškolský pedagog Miloslav Petrusek. Součástí celodenního programu v Pražské křižovatce bude také dražba tří pamětních medailí Václav Havel z dílny České mincovny. Dražit se bude její zlatá, platinová a stříbrná podoba, všechny s pořadovým číslem 1. Výtěžek z dobročinné aukce bude věnován na podporu projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

Letošní Cena Nadace VIZE 97 bude 5. října in memoriam udělena nedávno zesnulému profesoru Miloslavu Petruskovi. Cenu z rukou Dagmar Havlové převezme jeho starší vnuk Jan Holub. Nadace společně s profesorem Petruskem připravila tradiční sborník laureáta, Společnost a kultura, jehož prodej bude zahájen právě zítra.

Slavnostními aktu, který začne v 16.00 v bývalém kostele sv. Anny na Praze 1, bude od 9.30 do 11.30 předcházet veřejně přístupná panelová diskuse, jíž se účastní Martin Bútora, Miloš Havelka, Helena Kubátová, Petr Lupač, Miroslav Paulíček a Marek Skovajsa.

Na podvečerní program oslav připravila Česká mincovna ve spolupráci s Nadací VIZE 97 a Aukční síní Vltavín dobročinnou aukci, jejímž předmětem budou unikátní medaile vydané na počest Václava Havla. Omezená série vyšla v počtu deseti zlatých kilogramových, deseti platinových půlkilogramových a deseti stříbrných kilogramových medailí a navázala na březnovou emisi zlatých půluncových a stříbrných uncových medailí, která je již zcela vyprodána. „Zájem veřejnosti předčil naše očekáván. Zlaté medaile byly vyprodány během dvaceti čtyř hodin od slavnostní ražby, což vypovídá o síle odkazu pana prezidenta.“ konstatoval Radek Šulta, ředitel České mincovny.

Vyvolávací cena zlaté medaile činí 1 450 000 Kč, platinové 800 000 Kč a stříbrné 60 000 Kč. Hlavním motivem je na lícní straně portrét Václava Havla, na straně rubové podpis prezidenta mottem „Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí“. Autory motivu jsou Jiří Dostál a Jan Hásek. Výtěžek z dobročinné aukce bude věnován na podporu projektů Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Česká mincovna přitom garantuje výnos minimálně 155 000 Kč. Více jak dva miliony korun už Nadace získala z jarní emise. „Tímto se stala Česká mincovna pro letošní rok naším generálním partnerem a největším přispěvatelem.“ doplnil Vangelis Zingopis, vedoucí kanceláře Nadace VIZE 97.