Chci také přispět

V Lucemburku proběhla slavnostní inaugurace ulice Václava Havla

V úterý 13. 12. 2022 byla slavnostně uvedena nová ulice ve městě Lucemburk, která nese jméno pana prezidenta Václava Havla.

„Pojmenování ulice v Lucemburku po mém muži je pro mě dokladem, že odkaz Václava Havla je ve světě stále živý a že jeho činy, hodnoty a smýšlení se staly nepostradatelnou součástí evropského společenství,“ svěřila se paní Dagmar Havlová, zakladatelka Nadace VIZE 97 a pokračuje: „pro adventní čas si ze všech souvislostí, které spojují Václava Havla, Lucemburk a Evropskou Unii, můžeme připomenout hlavně myšlenku o smířlivém řešení konfliktů a o trvajícím míru. Právě ta byla prvotním impulsem pro vznik Evropské unie. Myslím, že letošní rok nám tvrdě připomněl, že pokoj a mír nejsou žádnou samozřejmostí.“

Ulice je umístěna v nové zástavbě ve čtvrti Kirchberg, která se nachází severovýchodně od centra města. V blízkosti ulice Václava Havla je rozsáhlý park a evropská škola s celým kampusem, nedaleko pak obytné domy a instituce Evropské unie.

V ulici je také umístěn objekt, jehož projekt vyhrál a realizoval český umělec Jiří David. Jde o dílo „Hlas Václava Havla“, které reprodukuje hlasem Václava Havla větu: „pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“.

Foto: Úřad vlády ČR