Chci také přispět

Vinicius Cantuária se českému publiku představí 30.10. v Pražské křižovatce

Doyen brazilské hudební scény a mistr současné bossa novy, oprávěný dědic legend, jakými jsou Tom Jobim nebo Caetano Veloso, se představí v České republice vůbec poprvé – a podobně jako Joyce Moreno v minulém roce v intimním sólovém recitálu.

Zpěvák, skladatel písní, kytarista a perkusionista Vinicius Cantuária, někdejší člen Velosovy kapely, spojuje hned několik oblastí brazilské hudby. Čerpá z jejích nejlepších tradic, dokáže však do nich vnášet příchuť avantgardy, elektroniky a současného jazzu, vždy s citem a decentností sobě vlastní. Cantuária dokáže interpretovat tu samou píseň mnoha způsoby, dodat jí pokaždé jinou atmosféru neotřelými akordy. Někdy je jeho styl označován jako postelektronická akustika, která nasměrovala brazilskou hudbu do 21. století.

Z Cantuáriovy bohaté diskografie se do historie zapsalo album Sol Na Cara z roku 1996, album, které předpovědělo a zároveň spoluvytvořilo další vlnu neobrazilské hudby překračující hranice země svého původu. Hostem na této desce byl mj. Ryuichi Sakamoto a jeho Yellow Magic Orchestra. Cantuária má za sebou nahrávání a koncertování např. také s Davidem Byrnem, Bradem Mehldauem, Artem Lindsayem nebo Brianem Enoem. Několikrát spolupracoval i s jazzovým kytaristou Billem Frisellem, s nímž také natočil svou zatím poslední desku, Lágrimas Mexicanas (2011), kterou kritici označili za jedinečný duet se smyslem pro detail.

Více fotografií z večera naleznete zde

Více informací naleznete zde