Chci také přispět

Zahájení Fora 2000 opět v Pražské křižovatce

Také letos byla konference Fora 2000 zahájena v prostorách Pražské křižovatky. Tématem pro rok 2010 je „Svět, ve kterém chceme žít“. Slavnostní zahajovací projev pronesl již tradičně pan prezident Václav Havel, pod jehož záštitou se konference každoročně koná. Za řečnickým pultem se vystřídali také eurokomisař Štefan Füle a Yohei Sasakawa, předseda japonské Nadace Nippon.

Václav Havel ve své řeči upozornil na alarmující stav globální civilizace, který odhalila nedávná finanční krize, a vyvrátila tak vžité a sebevědomé přesvědčení, že lidské počínání je měřitelné a tedy zcela předvídatelné. Také Štefan Füle, eurokomisař zodpovědný za rozšiřování EU a politiku sousedství, se domnívá, že je potřeba společně usilovat o lepší svět, ve kterém by se lidé především zbavili strachu. V něm je udržuje neustálý příval špatných zpráv. Yohei Sasakawa ve svém projevu označil různé představy o tom, v jakém světě bychom měli žít, jako důvod mnoha problémů, se kterými se globální společenství musí vyrovnávat. Právě hledání společné cesty za vizí lepšího světa je podle jeho slov hlavní výzvou dneška.

Zahajovací ceremoniál zakončilo hudební vystoupení mezinárodně uznávaného perského kytaristy Shahaba Tolouieho s jeho doprovodnou kapelou. Konference Forum 2000, která potrvá do 13. října, se bude věnovat tématům urbanismu, architektury, náboženství, souvislosti byznysu, životního prostředí a etiky a dalším tématům. Setkání přilákalo do Prahy přes devět desítek významných osobností kulturního i politického života z celého světa, mezi nimiž nechybí přední americký politolog Fareed Zakaria, sociolog Zygmunt Bauman či íránská nositelka Nobelovy ceny míru Shirin Ebadi.