Chci také přispět

Zamyšlení nad Evropou opět v Pražské křižovatce

Ve čtvrtek 20. dubna 2006 se uskutečnila druhá debata v rámci cyklu „Zamyšlení nad Evropou“, tentokrát s bývalým prezidentem ČR Václavem Havlem, předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Lubomírem Zaorálkem, bývalým prezidentem Polské republiky Aleksandrem Kwasniewskim, profesorem Jiřím Přibáněm a komentátorem Hospodářských novin Adamem Černým. Moderátorské role se opět, stejně jako u loňské debaty, ujal Michael Kocáb. Lubomír Zaorálek během debaty představil knihu svých projevů a textů s názvem „Evropa jako dialog“.

O budoucnosti evropské integrace včera v rámci veřejné debaty v kulturním centru Pražská křižovatka v prostorách bývalého Anenského kláštera v Praze diskutovali mj. český a polský exprezident Václav Havel a Alexander Kwasniewski, předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek a Michal Kocáb.

Za současnou krizí EU stojí podle diskutujících zejména fakt, že nad debatou o duchovních a politických hodnotách evropanství převážila diskuse o ekonomických výhodách či nevýhodách Unie. “Ratifikační proces euroústavy byl neúspěšný také proto, že v debatách převážil jazyk ekonomický nad jazykem politickým. Musíme vytvořit jazyk, v němž by byla debata o EU úspěšná,” uvedl Lubomír Zaorálek, který při příležitosti debaty představil svou novou knihu o EU nazvanou Evropa jako dialog. Exprezident Václav Havel vidí jako jeden z hlavních problémů zejména střední Evropy oživení nacionalistických nálad v jednotlivých zemích. “Lze pozorovat, že paralelně s evropskou integrací, zvláště ve střední Evropě, dochází k revitalizaci podivných nacionalismů, kultu etnika a jeho čistoty. Je to něco, co je pro Evropu velmi nebezpečné. Tito nacionalisté se vyznačují hlavně tím, že někoho nemají rádi,” dodal Havel, který vyzval k další duchovní integraci Evropy. Tu podpořil i bývalý polský prezident Kwasniewski, který odmítl názor některých kritiků dalšího rozšiřování Unie, že by za současnou krizi v Evropské unii mohl vstup nových členů.

Edice a série veřejných debat s názvem Zamyšlení nad Evropou je příspěvkem Odboru pro informování o evropských záležitostech Úřadu vlády ČR a Knihovny Václava Havla do diskuse o budoucnosti Evropy v České republice.V rámci edice jsou vydávány texty autorů s různými názory na Evropskou unii, které budou vždy doprovázeny veřejnými debatami v Pražské křižovatce. Prvním svazkem byla kniha Václava Havla „Evropa jako úkol“.

Více fotografií najdete zde.