Chci také přispět

Cenu VIZE 97 převezme poprvé slovenská laureátka

Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 letos převezme významná slovenská teoretička umění a filosofka Iva Mojžišová. Stane se tak druhou ženou, která tuto Cenu získá a zároveň první laureátkou slovenské národnosti.

Také letos bude 5. říjen datum předání Ceny VIZE 97. V Pražské křižovatce ji z rukou Dagmar a Václava Havlových převezme Iva Mojžišová – jedna z nejvýznamnějších slovenských historiček umění. Mezi její zásadní literární díla patří kritické texty, které shrnula ve svých dvou nejznámějších knihách Giacomettiho oko (1994) a Giacomettiho smiech (2009). Nedávno vyšly její texty v knize editorek Mileny Bartlové a Martiny Pachmanové Artemis a Dr. Faust. Ženy v českých a slovenských dějinách umění (2008).

Tradiční dopolední debata s laureátkou Ceny VIZE 97 a dalšími zajímavými hosty, která bude volně přístupná pro veřejnost, se uskuteční v Pražské křižovatce – bývalém kostele sv. Anny v Praze 1 – v úterý, 5. října 2011 od 10:00 hod do 12:00 hod a od 16:00 hod se zde uskuteční také slavnostní ceremoniál.

Nositelé Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97:

 • 1999 Karl H. Pribram – americký neurochirurg a myslitel

 • 2000 Umberto Eco – světoznámý sémiotik a spisovatel

 • 2001 Zdeněk Neubauer – český vědec a filozof

 • 2002 Joseph Weizenbaum – americký informatik a myslitel německého původu

 • 2003 Robert B. Reich – americký ekonom a bývalý člen vlády Billa Clintona

 • 2004 Petr Vopěnka – český světoznámý matematik a bývalý ministr školství

 • 2005 Philip G. Zimbardo – světoznámý americký psycholog

 • 2006 Zygmunt Bauman – významný polský sociolog

 • 2007 Stanislav Grof – světoznámý psycholog a psychiatr českého původu

 • 2008 Julia Kristeva – významná spisovatelka, lingvistka a psychoanalytička

 • 2009 Václav Cílek – významný český geolog, spisovatel, filosof a popularizátor vědy

 • 2010 Konrad Paul Liessmann – významný rakouský filozof, esejista a literární kritik

 • 2011 Iva Mojžišová – významná slovenská teoretička umění a filozofka

  PhDr. Iva Mojžišová, dr. h. c.


   Iva Mojžišová (1939) pochází z Bratislavy – z rodiny slovenského lékaře a česko-ruské historičky lékařství. V rodném městě, z nějž se nikdy na delší dobu nevzdálila, vystudovala dějiny umění a historii na Komenského univerzitě. Studium dokončila roku 1961, právě tehdy, kdy doc. PhDr. Alžbětu Güntherovou, vedoucí katedry, z ideologických důvodů propustili z univerzity.

   Touha mladé absolventky učit nebo pokračovat v univerzitní dráze se nesplnila z trochu podobných důvodů. Odmítla se zúčastnit promoce bez akademické hodnosti; netušila, že tato tvrdohlavost jí vydrží do sedmdesáti let, kdy se rozhodla doktorát přece jen získat.

   První vážnější setkání Mojžišové s uměním vedlo přes scénografii, tanec (Bauhaus), euroamerickou a československou modernu a avantgardu (Škola uměleckých řemesel v Bratislavě). Později pracovala ve Slovenské akademii věd.

   Když se v důsledku sovětské okupace situace změnila, našla východisko v práci na heslech pro akademickou encyklopedii a výzkumu nově objevených návrhů starých divadelních dekorací v Dolním Kubíně.

   S příchodem demokracie se pokusila vrátit k opuštěným tématům, dále psala články, eseje, knížky a připravovala výstavy. Ani dlouholetá těžká nemoc ji nepřinutila vzdát se své práce a ustavičně dokazovat, že „změny a tlaky světa je možné zvládnout beze změny postoje a víry v hodnoty“.

   Byla odměněna řadou cen, k těm nejvýznamnějším patří hodnost Doctor honoris causa (2009), udělená Vysokou školou výtvarných umění v Bratislavě, Cena Dominika Tatarky (2011) a Cena Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 (2011).