Chci také přispět

Jeden svět odstartoval v Pražské křižovatce

Dvanáctý ročník festivalu Jeden svět ve středu 10. března 2010 slavnostně odstartoval v Pražské křižovatce předáním ceny Homo Homini íránským studentským vůdcům Madžídu Tavakolímu a Abdolláhuu Momenímu. Organizace Člověk v tísni, která cenu každoročně udílí, tak symbolicky ocenila celé íránské proreformní studentské hnutí. Oba studentští vůdci jsou v současné době ve vězení, cenu za ně proto přijeli přebrat íránští exiloví novináři. Jeden svět je v současnosti jedním z nejvýznamnějších festivalů věnovaných problematice lidských práv v Evropě a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 je již tradičně hrdým partnerem tohoto festivalu.

Během osmidenního programu bude letos představeno 101 dokumentů z více než 30 zemí světa, a to jak nejvýraznější kvalitní dokumenty, které byly v uplynulém roce natočeny a

získaly ceny na nejvýznamnějších světových festivalech, tak investigativní a aktivistické filmy, které upozorňují na závažné problémy a porušování lidských práv. Přehlídka se odehraje v sedmi pražských kinech a v Praze bude zakončena 18. března, poté se přesune do dalších 29 českých měst. Festival vedle filmů nabízí i bohatý doprovodný program, jako jsou výstavy a koncerty – více informací naleznete na https://www.jedensvet.cz/.

Více fotografií najdete zde.

FOTO: Lubomír Kotek