Chci také přispět

Mincovna vydává sadu pamětních medailí Václava Havla

Dramatik, disident, prezident. Tři stěžejní etapy Václava Havla zpracoval jablonecký medailér Vojtěch Dostál v nové sadě pamětních medailí, kterou k Havlovým nedožitým 80. narozeninám vydává v těchto dnech Česká mincovna z Jablonce nad Nisou. Sada vychází ve dvou provedeních – zlatém a stříbrném.

img_9117_medaile

Tři medaile – tři portréty, každý z nich je trochu jiný. Zatímco brýle na čtení podtrhují umělcův filozofický nadhled, rozevláté vlasy značí disidentovu neochotu podřídit se totalitě. Prezident je sice navenek spoután kravatou a formálním sestřihem, ale živý pohled prozrazuje, že se uvnitř nezměnil.

„Spoluprací s Nadací VIZE 97 udržujeme odkaz prezidenta a státníka Václava Havla v povědomí veřejnosti. Zájem o medaile nás ujišťuje v tom, že je tento odkaz stále živý. Emise z roku 2012, kdy jsme vydali pamětní medaile k uctění památky Václava Havla, byla bez nadsázky zatím nejúspěšnějším počinem Mincovny v tomto desetiletí.“ uvedl Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny. Pamětní medaile z roku 2012 jsou beznadějně vyprodány a jejich hodnota za čtyři roky vzrostla až o 80 %.

Část výtěžku poputuje tradičně na projekty Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, se kterou Mincovna dlouhodobě spolupracuje.

Na pamětní medaile se můžete podívat zde: sada zlatých medailí, sada stříbrných medailí.