Chci také přispět

Série medailí Umění pro Václava Havla je nyní kompletní

Vyšly poslední dvě sady medailí České mincovny z kolekce Umění pro Václava Havla, jejichž návrh vytvořili umělci David Černý a Jaroslav Róna. Černý svou medaili nazval „Stále blbá nálada“. Jde o parafrázi slavného výroku Václava Havla, kterým v roce 1997 popsal stav tehdejší společnosti. Podle Davida Černého trefně vystihuje i tu současnou. Na medaili je vyobrazen svatý Václav sedící na břiše mrtvého koně – předobrazem je socha, kterou známe z pasáže paláce Lucerna a která se dříve nacházela v dolní části Václavského náměstí. Medaili zpracoval medailér Martin Dašek.

david_cerny_stale_blba_nalada_au_proof_adavid_cerny_stale_blba_nalada_au_proof_rdavid_cerny_stale_blba_nalada_ag_proof_etue_02

Předposlední medaile ze série Umění pro Václava Havla pochází z ateliéru malíře a sochaře Jaroslava Róny. Jejím motivem je „Conquistador“ – španělský dobyvatel Nového světa. Róna tím vyjadřuje fakt, že díky Václavu Havlovi se po Sametové revoluci Čechoslovákům otevřely brány do světa. Podle návrhu medaili zpracoval zkušený akademický sochař Vladimír Oppl.

j_rona_conquistador_au_proof_aj_rona_conquistador_au_proof_rj_rona_conquistador_ag_proof_etue_02

Nyní je tedy možné zakoupit všech sedm výjimečných medailí od sedmi významných autorů. Vedle Černého a Róna se na této sérii podílel Bořek Šípek, Olbram Zoubek, Jiří David, Kurt Gebauer a Aleš Lamr. Výtěžek z těchto medailí bude použit na rekonstrukci Pražské křižovatky, mezinárodního duchovního a kulturního centra sídlícího v kostele sv. Anny, o nějž Nadace VIZE 97 dlouhodobě pečuje. Pražské křižovatce patří reverzní strana medailí.